Sırbistan'da bir suçlu

Neden suçlu? Ne yaptı ki?

En başta tek suçu farklı olmaktı; farklı düşünmekti ötekilerden.

Bu hayatta bir annem var ona yalan söylemek zorunda kaldım hemde birden çok kez. Asıl soru neden yaptığım. Gerçekten gezmek, görmek istedim. Üniversite öğrencisiyim derslerime gitmiyorum kimse bir şey demiyor, tek önemli şey sene sonu notumun kaç olduğu. Bu zamanı ne yapayım peki… Çöpe mi atayım? İnternette saçma sapan harcayayım mı? Hayır… Tam olarak burada başladı benimki si. 6 aylık Erasmus+ hayatımda bir şeyin farkına vardım. Gezip, görüp, öğrenmek istiyordum. Sadece bunu başkalarına anlatamadım. Burada bir seçim yapmam gerekti… Karşına aileni alıp mutlu olduğun şeyi yapmak mı? Yoksa aileni mutlu etmek mi? Emin olun ortak çözümü yok bazen. Ortak çözümü yalanda buldum. Gitmeyeceğim deyip gittim. Ne ailem üzülsün ne ben üzüleyim. İşe yaradı mı dersiniz? Tabi ki hayır.

Şundan eminim ki çok dolu bir hafta geçirdim Sırbistan’da. Müzeler, sanat galerileri, tarihin kokusu, farklı sokaklar, farklı insanlar gördüm. Çok güzel arkadaşlıklar edindim; var olan arkadaşlığımın üzerine de bir tuğla daha koyarak sağlamlaştırdım. Gerçekten mutlu ve dolu hissettim. Üniversiteden bir arkadaşla tanışıp projesini dinledim. Bir hafta boyunca aralıksız olarak İngilizce konuştum, konuşmak zorunda kaldım. Çünkü yol arkadaşım bir Almandı. Uçsuz bucaksız bilgiye sahip yürüyen bir kitap gibiydi. Susmak bilmez, konuşup bilgi paylaşımı yapmaya bayılırdı. Çoğunlukla ben dinlerdim aslında en iyi yaptığım şey dinlemek sanırım. Konuşmaya başlayınca saçmalamayı severim nerede duracağımı bilmem, karşımdakinin canını sıkarım. Her anı dolu dolu geçirmeye çalıştım ve sanırım başarılı da oldum. Küçük bir fidan olarak başladığım bu dünyada. Öğrendikçe ve insanlarla tanıştıkça dallanıp budaklandığımı, yeşerdiğimi ve bir başkasının fidanına su döküp yardımcı olabileceğimi düşünüyorum. Ailemle olan sorunlarım en büyük düşmanım. Onlarıda aşacağımıza, ileride çok güzel anlaşacağımıza inanıyorum. Her şeyin ilacı zamansa eczaneler neden varlar? Her şeyin ilacı zaman ama zamanı telafi edecek bir ilaç yok henüz. Malesef ki zamanımızı bu tarz sorunlarımıza da ayırmamız gerekiyor. Ne de olsa acı, üzüntü, dertte birer duygu ve zaman zaman hissedilmesi lazım ki yaşadığımızı bilelim.

Bu hayatta ailemi en çok üzen şey onlara yalanlar söyleyerek güvenlerini sarsmam bunu yapmamın sebebi de gezip, görüp, öğrenmek ve elbette güzel vakit geçirmek. İşte bu yüzden ben Sırbistan’da bir suçluyum…