Ne yapıyorum şuanda, ilk kez öğlen saatlerinde oturmuş bir şeyler yazmak istiyorum. Gece sakin bir müzik eşliğinde nadiren yazan bir adamdım ben. Ne değişti, neyin farkına vardım, bilmiyorum. Burada public yazdığım şeyler dışında yazmak istediklerim var. Gizlemek istiyorum onları, neyden gizlemek istiyorum ki, kim ne düşünürse düşünsün, ne önemi var. Aslında önemi var diye gizlemek istiyorda olabilirim.

Sanırım bir şeyleri üstü kapalı olarak yazabilirim, hem daha zorlayıcı olur. Her yazdığım hikayenin bir ana karakteri var ama ana karakter benim diye çıkabilecek bir kimse yok. Tam olarak böyle istediğimide söylemek yanlış olur ama şuan için böyle diyelim.

Yazan insanlar kafalarındakini nasıl toplayıp yazmaya başlıyor. Çok şey mi düşünüyorlar yoksa hiç birşey mi? Ben şuan çok şey düşünen taraftayım. Birde yazdıktan sonra başlık bulmak var, başlık bulmak neden bu kadar önemli. Duraksayıp bir düşündümde aslında önemli değil, sadece ihtiyaç var.

“Önemli değil sadeece ihtiyaç var”, güzel bir söz oldu. Hayatımızda çok önemli olmayan fakat ihtiyaçtan sahip olduğumuz veya yanımızda tuttuğumuz neler var, düşünelim biraz. Sizlerde benim gibi misiniz, herşey önemli gibi geliyor mu? Tamam birazcık elimine etmeye çalışayım. Aptal örnekler türetiyorum. Bulunduğum noktadan varmak istediğim noktaya nasıl gideceğim önemli değil ama nasıl gideceğimi bilmeye ihtiyacım var. Çok insanı bir duygu aslında “merak”. Daha önce meraksız olduğunu düşündüğüm insanlarla tanıştım. Ama baştan sona yanıldığım birşey vardıysa o da onların aslında meraksız olduğu değildi. Varmak istediği noktaya o kadar odaklanmıştı ki, nasıl veya nereden varacağını hiç düşünmemişti. Son odaklı mı olmak lazım bazen, yoksa asıl keyfi sona giden yola odaklanmak mı? Tekrardan düşündüğümde bence sona giden yola odaklanmak lazım, bir kitabı sonunda ne olacak diye okumak değilde, o sona nasıl gelecek diye okumak gerek.

Francis Bacon. 1970s /Michael Holtz

Konuyu dağıttım iyice, her birşeyler yazışımda bir hayvan veya herhangi bir canlıdan bahsetmek istiyorum. Aslında o kadar önemlilerki, sadece farkında değiliz. İnsan dediğimiz bu canlı bütün hayvanların milyonlarca yıllık evrim ve gelişiminde biriktirdiği bilgileri vakumlayarak bu denli zeki ve gelişmiş düzeye ulaştı. Kullandık onları, saygı duymalıyız. Zeki ve gelişmiş derkende bir hayli üzülerek yazdım. Zeka, sadece iyi yönlü gelişen bir şey değildir. Neye kullandığına göre etkisi çok zararlı olabilir. Aynı şekilde gelişmişlik derkende sadece teknoloji bakımından demek istiyorum. İlk günki barbar insanlardan pek bir farkımız yok henüz. Sadece aile ve dostlarına karşı iyi diğer insanlara karşı hep bir temkinli, dikkatli olmak zorunda. Tehlikede hissediyor. Neden birbirimize karşı tehlikede hissetmek zorundayız. Çünkü birbirimize karşı tehlike ortamı yaratanda en başta biziz. Bir şekilde karışıyoruz hayatlarımıza, aslında hepimizin hayatı karışmalı birbirine sorun o değilde, sorun bu karışmanın doğal veya iyimser olmadığı noktalarda başlıyor.

Güzel enerji diye birşeyin varlığına inanıyorum, güzel enerjiyle yapılmış her eylem güzel biterken aksi herhangi bir kötülük besleyerek yapılmış her eylem farkedilmeye ve farkedildiğinde sorun oluşturmaya mahkumdur. Ama şöyle birşey de kesinlikle var, senin enerjin güzel diye kötü enerjisi olan birine denk geldiğin zaman yine kötü bitebilme potansiyeli vardır. Artı çarpı eksinin, eksi sonuç vermesi gibi. Peki bu eksi insanlar “0” iken nasıl eksi oldular. Bunun bir geri dönüşü yok mu, neden eksi insan sayısı her geçen gün artıyormuş gibi hissediyorum. Aslında bana göre sebebi artı insanlar yanlışlıkla eksi insanlarla iletişim kurup sonucunda eksi oluyorlar. Çağımızın en büyük hastalığı birbirimize bulaştırdığımız eksi düşünceler.

Dağıldıkça dağıldı konu, tıpkı benim gibi.